GRYFIKOWE DZIECIAKI NA POLICKIEJ MIJANCE

Gryfikowe Dzieciaki – to koło turystyczno- krajoznawcze, które działa w naszej szkole od wielu lat. Dzieci z klas drugich i trzecich poznają Police i okolice oraz historię regionu. W ten sposób chcą przygotować się do VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Policach GRYFIK, który odbędzie się wiosną 2018 roku.

W sobotę 18 listopada 2017 roku – w miesiącu zadumy nad zmarłymi – wyruszyły na pieszy rajd „NA POLICKĄ MIJANKĘ. Poznały część historii naszego miasta z okresu II wojny światowej, która dotyczyła miejsca nad rzeką Domiążą dopływem Odry, a policzanom znaną jako „MIJANKA”. Dowiedziały się, że zacumowany był tu kiedyś niemiecki statek SS   „Bremerhaven”, na którym przebywali więźniowie pracujący na co dzień w fabryce benzyny syntetycznej. Był to obóz karny – zwany „statkiem śmierci”.

Dzieci przeszły w skupieniu i powadze drogą, która pokonywali codziennie więźniowie ze statku na Mijance do fabryki benzyny syntetycznej, której brama główna mieściła się przy ul. Tanowskiej na wprost cmentarza,

Po wysłuchaniu opowieści, zapaliły na plaży znicze na cześć poległych więźniów.

W drodze powrotnej zobaczyły port MIJANKA, który należy do Zakładów Chemicznych GRUPA AZOTY.

Zapraszamy do następnych wycieczek i rajdów oraz do obejrzenia zdjęć w GALERII!