17 TYGODNI DLA ZDROWIA

  W dzisiejszych czasach większość z nas żyje szybko. Nierzadko zdarza się, że będąc w szkole, nie mamy szans na skonsumowanie posiłku w spokoju. Zwykle jemy „w biegu” i niezdrowo. W takim przypadku w cenie są drobne, proste przekąski, które dostarczają nam wartości odżywczych i energii.
  Klasa 8c przygotowała 20 listopada 2018 r. w ramach programu „17 wtorków dla zdrowia” kilka propozycji na dni bardzo intensywne, abyście nie robili wielogodzinnych przerw w jedzeniu, bo nie służy to ani Wam ani Waszym żołądkom. Wśród przysmaków znalazła się zbożowa tortilla z warzywami, kanapki z warzywami, owocowe szaszłyki, musli z owocami oraz koktajl z owoców leśnych. Mamy nadzieję, że wszystko pysznie smakowało.

Egzotyczna owsianka z mango

55 g płatków owsianych górskich
100 g mango
sok z pomarańczy
25-30 g mleka kokosowego
do ozdoby: borówki, maliny
  Płatki gotujemy na wodzie (lub na mleku). W międzyczasie miksujemy mango w blenderze na gładką masę. Owsiankę przekładamy do miseczki, dodajemy połowę masy z mango, mieszamy. Resztę masy kładziemy łyżką na wierzchu. Delikatnie dodajemy mleczko kokosowe. Jeśli chcemy, skraplamy sokiem z pomarańczy i ozdabiamy sezonowymi owocami.

Koktajl z owoców leśnych

jogurt `naturalny – 5 – 6 łyżek
maliny – 3 łyżeczki
jagody – 5 łyżek
wiórki kokosowe – łyżeczka
  Do szklanki nakładamy kolejno: część jogurtu, jagody i maliny. Na sam wierzch dajemy resztę jogurtu. Całość oprószamy wiórkami kokosowymi.

ZAPRASZAMY DO GALERII