Świetlica szkolna czynna jest od godz. 6.30 do godz. 17.00.

Szanowni Państwo.


     W związku z powrotem dzieci do szkół i nowymi obostrzeniami od dnia 18.01.2021 r. zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu świetlicy szkolnej.

1)    Przed lekcjami dzieci, tak jak dotychczas, będą  przebywać w górnej świetlicy.

 

2)    Po lekcjach przypisane są do niżej wymienionych sal lekcyjnych i nauczycieli świetlicy:

 

klasy 1A, 2A, 3A         – sala nr 28       – p. Małgorzata Pilawska,
klasy 1B, 2B, 3B, 3C  – sala nr 29        – p. Iwona Kalka,
klasy 1C, 2C               – sala nr 16        – p. Marzena Więch,
klasy 1D, 2D, 3D         – sala nr 84        – p. Agnieszka Janczar,
klasy 1E, 2E, 3E         – sala nr 25         – p. Monika Kucharska,
klasy 1F, 2F, 3F          – sala nr 9       – p. Aneta Bandrowska, p. Edyta Świder,
klasy 1G, 2G, 3G        – sala nr 7           – p. Natalia Kiełczewska.

 

3)    By wywołać dziecko do domu z sali nr 7 należy, tak jak dotychczas wybrać numer szkoły 91 432 48 80 lub 91 317 79 65 i wewnętrzy 31.

4)    By wywołać dzieci z innych sal należy zgłosić się do pani z obsługi , która będzie przebywała przy wejściu do szkoły. Należy podać wtedy imię i nazwisko dziecka, do której uczęszcza klasy, do  której sali zostało przypisane.

5)    W celu usprawnienia wypuszczania dzieci do domu dopuszczamy, aby dziecko miało w świetlicy własny telefon komórkowy, na który sami Państwo zadzwonicie do dziecka, a ono przekaże nam Waszą wiadomość.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, by mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli ograniczyć pobyt dziecka w świetlicy do niezbędnego minimum.
 

Pozdrawiamy Państwa serdecznie i prosimy o wyrozumiałość w tym nietypowym funkcjonowaniu szkoły.

Nauczyciele świetlicy

 


     Głównym celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom klas I-III opieki   w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Jest miejscem odpoczynku, jak i rozwijania zainteresowań. Podczas pobytu w świetlicy uczniowie biorą udział w zabawach swobodnych oraz w działaniach zaproponowanych przez opiekunów. Korzystają ze zgromadzonych tu zabawek, gier, materiałów plastycznych, sprzętu sportowego. Oglądają bajki i materiały edukacyjne dedykowane dla uczniów. Jeśli tylko pogoda na to pozwala spędzają czas na świeżym powietrzu na placu zabaw i na szkolnym boisku.

NASZE  KALENDARIUM 

Czy wiesz, czy pamiętasz, że …

                                                                 

Kończy się rok szkolny 2020/2021. Życzymy wszystkim dzieciom i rodzicom udanych wakacji, pełnych słońca i przygód. Do zobaczenia we wrześniu!

Nauczyciele świetlicy

                                                                       

23 czerwca każdy tata w Polsce będzie świętował i przyjmował życzenia od dzieci, gdyż tego dnia przypada Dzień Ojca. Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce obchodzono w 1965 roku. Dzień ten jest  doskonałym pretekstem, by powiedzieć mu “Fajnie, że jesteś tato!”, sprezentować coś miłego lub po prostu spędzić z nim trochę czasu, niezależnie od tego czy jesteśmy dziećmi małymi czy już dorosłymi.  

                                                         

                                                                   

1 czerwca obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka, który ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. Z okazji tego święta pragniemy dzieciom złożyć życzenia:

                                                                                           

                                                           

26 maja przypada w Polsce Dzień Matki. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Pamiętajmy, by uczcić ten dzień.

                                                               

18 maja 2021 roku przypada 101 rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Warto w tym dniu przypomnieć sobie jego postać zwłaszcza, że jest on patronem naszej szkoły. Chętne osoby  odsyłamy do przeczytania informacji  lub obejrzenia ciekawych filmów w Interncie.

 

                                                               

1 maja przypada Święto Pracy, które obchodzone jest od ponad wieku w wielu krajach świata. Dzień 2 maja jest w Polsce Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe,  Święto Konstytucji 3 Maja ,  upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

 

                                                                                 

22 kwietnia każdego roku na całym świecie obchodzony jest  Dzień Ziemi, który jest świętem ekologicznym. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1990 roku. Celem obchodów jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych. Każdy z nas w codziennym życiu może postępować ekologicznie np. ograniczać zużycie plastiku, segregować śmieci, oszczędzać prąd i wodę, ograniczać ilość wyrzucanego jedzenia poprzez rozsądne zakupy. Starajmy się dbać o naszą piękną planetę każdego dnia, a nie tylko od święta.

 

                                                         

Wkrótce Wielkanoc, z którą związane są liczne tradycje i zwyczaje  m.in. święcenie palmy wielkanocnej w Niedzielę Palmową , święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, które spożywane są następnie podczas świątecznego, niedzielnego śniadania, robienie pisanek.  W  Wielkanocny Poniedziałek, inaczej Lany Poniedziałek, , obchodzi się Śmigus-dyngus, który polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Polecamy obejrzenie umieszczonych w Internecie prezentacji o zwyczajach wielkanocnych.

Z okazji Wielkiej Nocy życzymy wszystkim spokojnych, zdrowych  Świąt

Nauczycielki świetlicy

                                                                         

21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna i jest to termin stały. Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. Pierwszy dzień wiosny to okazja do pożegnania zimy i powitania wiosny. W tym dniu topi się kukłę Marzanny symbolizującą zimę, zrobioną ze słomy, tkanin i ozdób, na kształt kobiety. W niektórych częściach Polski, dzień później, obchodziło się gaik ( lub maik). Dzień po pierwszym dniu wiosny ozdabiało się gałązki m.in. kwiatami i wstążkami, a następnie chodziło po wsi od domu do domu, śpiewając okolicznościowe pieśni, czasem prosząc o datki. Omówione zwyczaje to polskie tradycje. Zachęcamy Was do zapoznania się ze zwyczajami powitania wiosny w innych krajach na świecie, na przykład Święto Ognia w Hiszpanii, Dzień Ciszy na Bali, Święto Holi w Indiach czy Festiwal Kwitnących Wiśni w Japonii. Opisy tych zwyczajów znajdziecie w Internecie.

 

 

                                                                           

Dnia 8 marca przypada  Międzynarodowy Dzień Kobiet.  Święto to obchodzone jest od 1910 roku. Zachęcamy do poznania historii powstania tego święta.  Drodzy chłopcy i mężczyźni, szczególnie w tym dniu pamiętajcie o dużych i małych kobietkach. 

14 lutego obchodzone są walentynki.  Walentynki są  świętem zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu było wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Obecnie zwyczaj ten ewaluował, stał się momentem, gdy okazujemy wyrazy sympatii także swoim najbliższym ukochanym osobom w rodzinie lub osobom, które szczególnie lubimy. Wyrazy sympatii przekazywane są w formie walentynkowych laurek, wręczanych upominków.  

    

31 stycznia 2021 roku odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To  już 29-ty finał. W tym roku  odbywa się zbiórka na wsparcie leczenia dzieci chorych laryngologicznie, otolaryngologicznie i na diagnostykę głowy. „Wszystkie ręce na pokład”!

21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. W te dni wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za czas im poświęcony, za troskę, wspólną zabawę, opiekę i przekazaną wiedzę.  Koniecznie pamiętajcie by złożyć im w tych dniach życzenia. Do życzeń dołożyć możecie upominek np. w postaci wykonanej samodzielnie laurki, namalowanego obrazka, wykonanego kwiatka.                                     My też pragniemy przyłączyć się do tych życzeń, wielu Waszych dziadków znamy, bo spotykamy ich w szkole.                                                                                                                                                             Życzymy „szkolnym” Babciom i Dziadkom samych  pogodnych dni, zdrowia, pociechy z wnucząt i długich lat życia.

Nauczycielki świetlicy

24 grudnia zasiadamy do wigilijnej kolacji, która rozpoczyna obchody świąt Bożego Narodzenia przypadające na 25 i 26 grudnia. Natomiast 31 grudnia przypada sylwester. Tego dnia kończy się mijający rok, a o północy zaczyna nowy rok. Te wszystkie dni mają  swoje liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre znacie pewnie z własnego doświadczenia, o  wielu możecie się dowiedzieć podczas rozmów z bliskimi, wyczytać z książek lub Internetu.                                                                                                                        Przy tej okazji pragniemy Wam i Waszym bliskim życzyć zdrowych i spokojnych  Świąt oraz  wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.                                                                                                                                                               Nauczycielki świetlicy

6 grudnia przypadają mikołajki. Tego dnia warto po przebudzeniu zajrzeć pod poduszkę, rozejrzeć się uważnie po swoim po pokoju. Jeśli byliście grzeczni to może znajdzie tam coś od Mikołaja. To też ostatni moment by napisać list do Świętego Mikołaja, bo nim się obejrzycie nadejdą Święta Bożego Narodzenia, a wtedy miło byłoby znaleźć pod choinką … No, właśnie, cooo?  

4 grudnia obchodzony jest Dzień Górnika. To górnicze święto zwane jest też Barbórką. Jest to najpopularniejsze święto zawodowe w Polsce. Na Internecie możecie znaleźć wiersz „Węglowa rodzinka”, z którego dowiecie się do produkcji jakich rzeczy wykorzystuje się węgiel, możecie poznać legendę „Skarbnik-Duch Gór”, obejrzeć serię bajek z cyklu „Bolek i Lolek wśród górników”.

30 listopada imieniny obchodzi Andrzej, a w wieczór je poprzedzający przypadają andrzejki. Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. W andrzejki dziewczęta chciały poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się czy wyjdą za mąż i kto będzie ich mężem. Dawniej wróżby andrzejkowe były traktowane bardzo poważnie. Obecnie jest to tylko wesoła zabawa, podczas której wróżą sobie wszyscy – dorośli, dzieci, dziewczęta i chłopcy. Kiedyś chłopcy mieli swój własny wieczór wróżb – katarzynki – przypadający 24 listopada, w wigilię imienin świętej Katarzyny. Do popularnych wróżb andrzejkowych zaliczyć można: lanie wosku (pamiętajcie, że przy tej wróżbie koniecznie musi Wam pomagać osoba dorosła), przestawianie butów, szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu.  Na Internecie znajdzie opisy przebiegów wielu wróżb, poznać też możecie dawne, zapomniane już zwyczaje. Zachęcamy Was i Waszych bliskich do zorganizowania wieczoru andrzejkowego.

 

         

25 listopada jest Światowym Dniem Pluszowego Misia. Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej sympatycznej maskotki. Święto to obchodzone jest na świecie od 2002 roku, ale zainspirowane zostało wydarzeniem z 1902 roku.  Dlaczego jest ono obchodzone dowiesz się z Internetu wyszukując historię powstania Pluszowego Misia, ciekawostek związanych z tym dniem. Zachęcamy Was do jej poznania lub przypomnienia sobie. Zachęcamy też Was do uczczenia tego dnia w domu.  Na Internecie znaleźć możecie różne propozycje prac plastycznych, które są misiami, misiowych kolorowanek do wydruku lub kolorowania online, misiowych puzzli online (do wyboru są tu puzzle o różnej ilości elementów), bajek z udziałem różnych popularnych misiów (Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol , Yogi). A może swojemu misiowi zrobicie w domu przyjęcie urodzinowe? Życzymy Wam i całej rodzinie miłej zabawy.

 

 

Zakończyła się październikowa akcja pomocy zwierzętom  z TOZ w Policach organizowana na terenie szkoły przez panią Beatę  Kłosińską. W zbiórce pomagała też świetlica. Wszystkim uczniom, którzy przekazali karmę, koce, zabawki dla zwierzaków serdecznie dziękujemy.