Pan Marek Sobczak od 30 lat pracuje w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. jako dmuchacz szkła laboratoryjnego.

Dmuchacz szkła to zawód już niemal niespotykany. W swojej pracowni ze szklanych rurek tworzy on najróżniejsze kształty potrzebne do pracy laboratorium, od prostych naczynek wagowych, czy rurek wskaźnikowych, po skomplikowane elementy urządzeń pomiarowych, szklanych kolb, probówek, baniek. Podejmuje się także naprawy uszkodzonych szklanych elementów urządzeń. Czasami zdarza się także, że Pan Marek łączy pracę z artystyczną pasją. 30 listopada 2021 r. uczniowie klasy VIII „H” wraz z wychowawcą Magdaleną Ścisłowską mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach, w których to dmuchacz szkła dał pokaz swoich umiejętności. W czasie pokazu uczniowie mogli poznać tajniki tego zawodu, różne rodzaje szkła (łatwiejsze lub trudniejsze w obróbce w zależności od składu chemicznego i przeznaczenia), sposoby srebrzenia wyrobów szklanych oraz różnice w zawodzie hutnik a dmuchacz szkła. Każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w niełatwej sztuce pracy ze szkłem i wykonać swoją własną bombkę. Pan Marek „stworzył” dla klasy kilka szklanych dzieł z rurek, takich jak szpic na szkolną choinkę, grzybki i łabędzie oraz „świderki” z cienkiego, płaskiego szkła. Magia szkła i niesamowite umiejętności Pana Marka zachwyciły wszystkich uczestników zajęć.

Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.