„Zmień swoje myśli a zmieni się Twoje życie”

Norman Vincent Peale

Dzień Pozytywnego Myślenia – obchodzimy 2 lutego. Święto nietypowe i zarazem bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. W czasach ciągłego napięcia, stresu i strachu warto zadbać o siebie i bliskich. Warto myśleć pozytywnie każdego dnia – bo myśli mają moc.

Myśli nieustannie płyną w naszych głowach. Nie ma minuty, godziny, dnia abyśmy nie myśleli – choć  czasami robimy to nieświadomie.  Za pomocą myśli kreujemy swoją codzienną rzeczywistość. Im częściej powtarzamy te same myśli, przekonania, tym bardziej doświadczamy tego co sobą reprezentują. Myśli stają się słowami, czynami a one naszymi nawykami, charakterem.

Każda myśl przyciąga do siebie podobną. W zależności od „jakości” naszych myśli oraz wypowiadanych przez nas słów przyciągamy do siebie różne wydarzenia i ludzi.  Jeśli myślimy pozytywnie, przyciągamy pozytywne doświadczenia oraz ludzi. Pozytywne myślenie   pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Pozytywne myślenie niweluje negatywne skutki strachu, stresu i wewnętrznego napięcia. Wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Dzięki temu znajdujemy motywacje do działań. Czym jest więc pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie to szczególny stan umysłu i ciała, decydujący o odczuciach, zachowaniach i skuteczności działania. To przede wszystkim, opieranie się na mocnych stronach człowieka, a nie podkreślanie jego słabości. To umiejętność zauważania w ludziach pozytywnych cech i dostrzegania talentów, jakie posiadają. To także zauważanie i rozwijanie  swoich pozytywnych stron, zdolności i zainteresowań.

Warto więc patrzyć na życie przez „różowe okulary”. Warto też  kształtować u siebie

i dzieci nawyk pozytywnego myślenia.  Jak to zrobić?   Jest wiele rad i sposobów.

 Oto przykłady kilku sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu pozytywnego myślenia:

  • zacznij dzień w pozytywy sposób,
  • uśmiechaj się do innych, nawet bez powodu. Przekonasz się, że stają się oni milsi dla Ciebie,
  • nie porównuj się, jedni mają lepiej a inni gorzej. Radość można czerpać z małych

i banalnych rzeczy,

  • nie uciekaj od krytyki. Przekuj ją na poprawę swojego postępowania,
  • otaczaj się dobrymi ludźmi. Niech Ci najbliżsi będą ci życzliwi,
  • bądź otwarty na zmiany,
  • zaakceptuj to, że nie na wszystko masz wpływ,
  • pomagaj komuś (jednorazowo lub ciągle). W pomocy potrzebującym jest tak dużo dobra, że negatywne myśli znikają od razu,
  • prowadź zdrowy tryb życia,
  • staraj się poszukać dobrych stron nieprzyjemnych zdarzeń, które Cię spotkały

i wyciągnąć z nich wnioski,

  • akceptuj zamiast oceniać. Każdy jest omylny i ma gorsze dni,
  • naucz się wyciszać, choćby na pięć minut dziennie,
  • przed spaniem spróbuj przypomnieć sobie kilka pozytywów z mijającego dnia.

Jak wszystkie “złote rad” i te są subiektywne, bo czasem wystarczy spełnić tylko jeden z tych punktów, żeby osiągnąć pozytywny efekt.

Pamiętaj! Twoje pozytywne komunikaty, wspieranie, pełne optymizmu i wiary podejście pomoże ci sprawić, że twoi najbliżsi  nie wiedząc kiedy, sami zaczną myśleć pozytywnie. Warto obejrzeć z dziećmi film Fundacji Uniwersytet Dzieci „Jak dbać o dobry nastrój” (link: https://www.youtube.com/watch?v=DLtvnRvzTs0 )

Warto zatem zadbać o tworzenie klimatu nadziei, wsparcia, wiary i zrozumienia. Być życzliwym i miłym dla innych. Warto zarażać optymizmem ludzi wokół siebie. Bo prawda jest taka, że niezależnie od tego kim jesteśmy, co posiadamy i co robimy w życiu to sekret szczęścia tkwi w sposobie naszego myślenia o świecie i o sobie samym.

Zmiana negatywnego wzorca postępowania na nowy – pozytywny, wymaga na pewno od nas wysiłku i konsekwencji, ale warto być wolnym od… smutku, trosk i narzekania.

Zresztą udowodnione jest, że optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres.

#Myśl pozytywnie – realizatorzy Programu Wolni od… pedagodzy szkolni