W związku z tym, że obecnie spędzamy w sieci mnóstwo czasu, pragniemy Państwu zwrócić uwagę na niektóre niebezpieczeństwa towarzyszące nam i naszym dzieciom. Obecność w internecie to nasza praca ale również społeczne kontakty, których nam bardzo brakuje. Dlatego rejestrujemy się na platformach społecznościowych, otrzymujemy powiadomienia o nowych informacjach, wstawionych komentarzach, postach. Czy jest to bezpieczne? Jak łatwo jest przekroczyć granicę, w której zaczyna dziać się źle?

               Z pomocą przychodzi oczywiście wiedza i świadomość niebezpieczeństw. Dzisiaj o FOMO. Jest to skrótowiec pochodzący od anglojęzycznego „Fear of Missing Out”. Dosłownie chodzi tu o lęk przed pominięciem. W praktyce, termin ten odnosi się do osób, które boją się, że brak dostępu do internetu może spowodować przegapienie jakieś istotnej informacji lub wydarzenia. Często dotyczy osób młodych, które nie rozstają się z telefonem, tabletem, które sięgają po niego nieustannie, aby być na bieżąco, nie przegapić najmniejszego newsa. Nie pozostaje to bez konsekwencji w realnym życiu, często rozdrażnieni, skupieni na powiadomieniach, zapatrzeni w ekran, zafascynowani  życiem innych, zapominamy o wszystkim. Możemy przegapić  wiele cennych momentów, które już się nie powtórzą.

Żeby nie zanudzić polecamy lekturę artykułu „Czy Twoje dziecko cierpi na FOMO?” https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/czy-twoje-dziecko-cierpi-na-fomo

Lub

https://parenting.pl/syndrom-fomo-jak-ustrzec-przed-nim-swoje-dziecko

Polecamy ulotkę   https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/FOMO.pdf

Razem Bądźmy Bezpieczni #Wolni od …

wykorzystano artykuł: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/fomo

Grafika pochodzi ze strony https://tokeny.pl/fomo/