Niełatwo być nastolatkiem-to właśnie na tym etapie rozwoju zachodzą ogromne zmiany, z którymi młody człowiek nie potrafi sobie poradzić.
Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest brak równowagi spowodowany szalejącymi hormonami i rozwijającym się układem nerwowym, ogólnym funkcjonowaniem mózgu oraz zachowaniami buntowniczymi. W konsekwencji tego młodzież bywa impulsywna, ma zmienne nastroje, często podejmuje pochopne decyzje i przejawia zachowania ryzykowne. I martwi się WIELOMA RZECZAMI…
Okres adolescencji (dojrzewania) jest najburzliwszym etapem w życiu człowieka.
Młody człowiek kończy dzieciństwo i staje się dorosłym, przeobraża się praktycznie pod każdym względem.
Oprócz transformacji -zmian fizycznych i psychicznych- równie ważne są RELACJE z innymi oraz własne poczucie odrębności i indywidualności.
Etapy dorastania:
- Wczesna faza dorastania przypada między jedenastym a czternastym rokiem życia. Jest to czas szczególny, obejmujący najwięcej zmian fizycznych, które niosą ze sobą liczne rozterki. Młodzież próbuje odnaleźć swoją tożsamość, chce być samodzielna, neguje i odrzuca to, co proponują i podpowiadają dorośli.
- Okres późnego dorastania przypada między piętnastym a dziewiętnastym rokiem życia. Młody człowiek pragnie żyć, jak sam sobie to zaplanuje .Zbyt opiekuńcza i ingerująca rola rodziców powoduje konflikty i ochłodzenie relacji.
W okresie dorastania ważny jest bliski kontakt z rodzicami, który daje nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa, jednak dorośli nie mogą ingerować zbytnio w życie swojego dziecka, powinni raczej mu towarzyszyć w drodze ku dorosłości i służyć wsparciem i zrozumieniem.
Wspierający rodzic jest AZYLEM, do którego zawsze można się zwrócić w trudnej sytuacji, opowiedzieć o swoich wątpliwościach, problemach i skonfrontować swój tok myślenia z myśleniem kogoś, komu młody człowiek ufa i kogo uznaje za autorytet.
Okres dorastania jest niezwykle intensywny i bujny w doznania, jakich doświadcza młody człowiek.
To czas, kiedy uczęszcza do szkoły, musi walczyć o swoją przyszłość, swoje plany i dążenia.
Pojawienie się cech fizycznych związanych z dorosłością i seksualnością też nie jest łatwe.
Młody człowiek porównuje się z innymi, szuka akceptacji dla zmian, jakie w nim zachodzą.
Życie toczy się własnym tempem, niejednokrotnie przynosząc nieoczekiwane wydarzenia, jak przeprowadzki, choroby śmierć w rodzinie, konflikty itp.
Wiele badań wskazuje, że grupa rówieśnicza jest dla młodego człowieka tak ważna, jak na żadnym innym etapie rozwoju. Lęk przed społecznym wykluczeniem ma ogromny wpływ na wiele podejmowanych przez nastolatków decyzji.
Dlatego tak ważne jest WSPARCIE ze strony bliskich, zrozumienie ze strony nauczycieli, rodziny i otoczenia, TWORZENIE WSPÓLNEJ PRZESTRZENI W KOMUNIKACJI!!!
#TRZYMAJMYSIĘRAZEM#-realizatorzy programu profilaktycznego WOLNI OD…