Wolni od… bezradności i rozczarowań
Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!
Aby przygotować nastolatka do samodzielnego, odpowiedzialnego życia we współczesnym świecie, musimy nauczyć go jasno myśleć. Ważne jest abyśmy zdawali sobie sprawę z faktu, że rozwój intelektualny człowieka odbywa się etapami, a czynnikiem od którego najbardziej zależy poziom umiejętności rozumowania na każdym z tych etapów jest stopień zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Im bardziej będziemy kochać nasze dziecko, tym lepiej będzie się ono rozwijało intelektualnie.
Im bardziej nastolatek będzie się czuł kochany, tym łatwiej mu przyjdzie nauka jasnego i logicznego myślenia.
Aby nastolatek rozwijał się optymalnie musi mieć przede wszystkim poczucie własnej wartości.
Chociaż nastolatki zbliżają się do dorosłości to ich potrzeby emocjonalne się nie zmieniają- nadal pragną mieć pewność, że je kochamy, że mamy dla nich czas, że zawsze im pomożemy, że pragniemy dla nich szczęścia.
Dopóki będą wiedzieć, jak bardzo ważny jest dla nas ich los i jak bardzo pragniemy dla nich dobra, możemy skutecznie wywierać na nie wpływ, pomagając im osiągnąć niezależność.
Okres dojrzewania to na szczęście ,,przemijająca choroba”. My- rodzice, nauczyciele musimy być bardzo uważni i elastyczni w tych trudnych latach rozwojowych przemian naszych dzieci.
Jeżeli w tym okresie zachowamy spokój i zdrowy dystans oraz utrzymamy relacje z młodymi ludźmi (próbując zrozumieć ICH ŚWIAT), to jest nadzieja, że wejdą one w dorosłość i pozostaną z nami w dobrych stosunkach.
Dzieci przypominają lustra. Na ogół nie inicjują miłości, lecz ją odbijają. Jeśli otrzymują miłość, to rewanżują się nią. Jeśli jednak jej nie otrzymują, to nie mogą, nie potrafią jej dać.
Nastolatek odbiera naszą miłość do niego poprzez to, co mówimy i to co robimy. Jednak to drugie jest ważniejsze. On bardziej reaguje na nasze czyny niż na słowa.
W dzisiejszych czasach rola rodziców nastolatka jest rzeczywiście trudna. Wpływ wielu osób-nauczycieli, rówieśników, sąsiadów, wszystkich mediów, czy relacji w cyberprzestrzeni może być ważnym elementem jego rozwoju i postaw (zarówno pozytywnym jak i negatywnym).
Wychowanie nastolatka to trudne wyzwanie dla większości rodziców.
Z roku na rok pojawiają się nowe, coraz poważniejsze problemy! Obecnie-pandemia i brak kontaktu z kolegami, koleżankami, nieuczestniczenie w zajęciach rozwijających pasje, hobby, wybór szkoły, egzaminy, wakacje itp.
Większość rodziców na szczęście naprawdę kocha swoje dzieci i z uwagą WSŁUCHUJE SIĘ W ICH ŚWIAT i POTRZEBY-Cudownie jest widzieć, że nastolatek jest szczęśliwy, pewny siebie lubiany przez rówieśników i dorosłych, że osiąga sukcesy.
Ta satysfakcja nie przychodzi jednak automatycznie. My dorośli, musimy za nią zapłacić. Tą cena jest właśnie nasz czas, który trzeba spędzić razem. To najskuteczniejsza metoda uzupełniania „emocjonalnego paliwa” w pojemniku naszego nastolatka oraz najlepsza inwestycja w jego przyszłość.
„Możesz nauczyć się od swoich dzieci o wiele więcej, aniżeli one nauczą się od ciebie. Poprzez ciebie poznają świat, który już przeminął, ty w nich natomiast odkrywasz świat, który właśnie się rodzi.” – Friedrich Rueckert
#Trzymajmy się razem -realizatorzy programu profilaktycznego Wolni od… pedagodzy gminy Police