5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek .Ten dzień jest okazją ,aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem naszego dzieciństwa.

Bawią nas ,uczą ,pomagają poznawać prawdę o świecie i życiu, a czasem dają nam wzór do naśladowania, a czasem uwrażliwiają na problem rozpoznania zła.

Bajki pełnią znaczącą rolę w naszym rozwoju.

Na pólkach w księgarniach czy też w bibliotekach istnieje wiele propozycji dla różnych Odbiorców-Czytelników i Dużych i Małych .Szczególnie w sytuacji kryzysu emocjonalnego.

Na przykład celem bajek terapeutycznych jest wprowadzenie zmian do zachowań dziecka, które uczą empatii ,dobrych relacji z ludzmi ,przyjazni.oraz uczą jak radzić sobie ze strachem i smutkiem..

Bajki relaksacyjne są najkrótsze i mają na celu wyciszenie i zmniejszenie napięcia emocjonalnego.

Opowiadania psychoterapeutyczne skierowane są do dzieci najbardziej potrzebujących emocjonalnie i psychologicznie .Zaspakajają potrzeby ,gdy przez trudną sytuację życiową potrzeby te nie są zaspokajane w inny sposób, dowartościowują ,dają poczucie zrozumienia ,akceptacji, oswajają trudne emocje i pomagają zwalczać lęk przed nimi.

Bajki pokazują ,że ludzie są różni ,bo świat jest różnorodny, a odmienność nigdy nie powinna być powodem do odrzucenia lub ośmieszania drugiej osoby ,Pozwalają oswoić obce i nieznane , znoszą dystans, uczą tolerancji. Poprzez swoich bohaterów i ich kolejne przygody uczą jak radzić sobie z nieśmiałością i wieloma sytuacjami , które nas zawstydzają oraz onieśmielają.

Jak widać-CZYTANIE ,bądź OPOWIADANIE BAJEK to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu z dzieckiem ale INWESTYCJA w jego rozwój.

Niejednokrotnie My Dorośli z braku czasu szukamy usprawiedliwienia na swój brak czasu dla dziecka włączając mu telewizor lub komputer???

Być może zamiast włączonego SPRZĘTU ,warto usiąść z dzieckiem i wspólnie przeczytać np. .bajkę.

Wspólne czytanie bajek, baśni, książek jest DOSKONAŁE na BUDOWANIE WIĘZI ,Bliskości, Wrażliwości i Ciekawości Świata Naszych Pociech.

Korzyści z czytania są jak widać Ogromne.

Pragniemy więc zachęcić Państwa ,Rodziców, Dziadków, starsze rodzeństwo do Wspólnego spędzania Czasu i czytania.

Nasze biblioteki szkolne, miejskie, księgarnie posiadają wiele interesujących propozycji dla Każdego !!!

,,Czy to bajka ,czy nie bajka

Myślcie Sobie, jak tam chcecie

A ja przecież Wam powiadam

Krasnoludki są na świecie”(Maria Dąbrowska Krasnoludki)