Dlaczego spokój jest tak istotny?

Każdy z nas pragnie szczęścia i spokoju… ale tylko nieliczni potrafią samodzielnie je osiągnąć. Dlaczego spokój jest tak istotny? Otóż przeciwieństwem spokoju jest stres. Stres nie jest tylko nieprzyjemnym uczuciem, zostawia też głębokie blizny na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Jest wrogiem spokoju. Jednakże nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia, istnieją metody radzenia sobie z codziennym stresem. Możemy nauczyć się go opanowywać, w momencie gdy się pojawia, a także znaleźć sposoby na uwolnienie naszego ciała i umysłu z błędnego koła stresu i na osiągniecie pełnego relaksu.

            Jednym ze sposobów zachowania spokoju jest uważność (mindfulness). Pomaga poradzić sobie ze stresem poprzez koncentrację na chwili obecnej, oddechu, uczuciach, myślach i otoczeniu.

            Chodzi o to, żeby świadomie skupić uwagę na tym co w danej chwili się z nami dzieje i dzięki temu nauczyć się robić przerwę między „czuję i doświadczam” a „reaguję”.  Żeby zdążyć się zorientować, że czuję,  na przykład strach, który manifestuje się fizycznie jako ściśnięty żołądek. Uważność umożliwia nam świadomą reakcję.

Propozycje prostych ćwiczeń:

  1. Wskazującym palcem jednej ręki powoli obrysuj palce drugiej, kiedy palec sunie w górę, robisz wdech, kiedy w dół wydech.
  2. Usiądź na krześle, nie krzyżując nóg, ułóż stopy płasko na ziemi. Wyprostuj plecy. Zamknij oczy i weź głęboki oddech. Delikatnie ułóż dłonie na piersi i wyobraź sobie, że twoje płuca to kolorowy balonik. Zrób wolny wydech, wyobrażając sobie, że z balonika uchodzi powietrze. Wykonuj ćwiczenie przez minutę. Napełniaj i opróżniaj balonik, skupiając się na tym uczuciu, dopóki nie zaczniesz się rozluźniać. Dopóki Twój niespokojny umysł nie będzie się wyrywał w stronę złych wspomnień lub czekających Cię zadań.
  3. Pomaluj swój świat. Kiedy tylko chcesz! Kolorowanie możesz traktować jako przyjemne hobby lub jako sposób na przezwyciężenie stresu i lęków. To doskonałe zajęcie na wieczór, które pomoże Ci się wyciszyć.
  4. Pomyśleć o trzech rzeczach, które przydarzyły się dzisiaj i były przyjemne. 
  5. Zrób sobie kwadrans samolotowy, czyli 15 minut z wyłączonym telefonem.
  6. Przesyłam link do zabawy, taki przerywnik do powrotu tu i teraz:

  Na polskim rynku pojawiły się „Uważność i spokój żabki”, „Zabawa w uważność” i „10 minut uważności” są to zabawy dla dzieci. Oraz wiele książek dla dorosłych.

Korzystajmy z ćwiczeń i mądrości Kubusia Puchatka:

“Nie chodzi o to, żeby przeżyć jak najwięcej dni, ale, żeby mieć jak najwięcej życia w tych dniach.”

Materiał opracowany na podstawie książki „Spokój. Relaks i mindfulness: 50 ćwiczeń, które pomogą pokonać stres.”  Arlene K. Unger

Oraz  https://edubears.pl/2019/02/21/mindfulness-na-lekcji-jezyka-angielskiego/