Photo by Samia Liamani on Unsplash

Jak zapanować nad stresem podczas egzaminu?​

Kochani! Dziś egzamin maturalny! Uczniowie ostatnich klas szkół średnich piszą egzamin z języka polskiego.My — w naszej szkole od 16 do 18 czerwca — będziemy pisać Egzamin Ósmoklasisty!

Oto kilka rad, jak najlepiej przygotować się do tego trudnego czasu.

• Nie myśl o ocenach, skup się nad zadaniem – zastanów się, jak możesz je najlepiej wykonać czy rozwiązać.
  • Nawet jeśli dostałeś pytania, na które nie do końca wiesz jak odpowiedzieć – nie panikuj, pomyśl o tym, że jesteś uczniem nie od wczoraj, masz dużą wiedzę – postaraj się przeszukać pamięć – jest duża szansa, że znasz odpowiedź, tylko chwilowo straciłeś do niej dostęp.
  • Najpierw zajmij się pytaniami/zadaniami, których rozwiązania jesteś pewien, a te bardziej złożone lub te, wobec których masz wątpliwości, zostaw na koniec.
  • Pamiętaj o oddychaniu! Brzmi banalnie, ale niektórzy z nas w sytuacji stresowej praktycznie przestają oddychać i nie wiedzą o tym, że w ten sposób ograniczają swoje zasoby tlenowe, a co za tym idzie intelektualne.
  • Przed wyjściem z domu zjedz coś, ale nie przejadaj się – zarówno zbyt pusty, jak i zbyt pełny żołądek będzie tego dnia Twoim nieprzyjacielem.

Cokolwiek się stanie, pamiętaj: wszystko przed Tobą! Niezależnie od wyników, zawsze bądź sobą. To nie oceny stanowią o Twojej wartości, lecz to, co jest w Tobie i co pielęgnujesz.

Jesteś wyjątkowy/wyjątkowa!
Masz swoje miejsce na świecie. Podążaj za pasją, za tym, w co wierzysz, i co kochasz. Rób to, co potrafisz, najlepiej jak potrafisz.
Nie zamartwiaj się!
Wszystko, co jest dla Ciebie, przyjdzie w odpowiednim czasie.
Bądź dobrej myśli.
Słuchaj tych, którzy wiedzą i potrafią.
Obserwuj. Ucz się.
Zbieraj doświadczenia.
Czeka Cię dużo dobrego!

Życzymy Ci dużo wspaniałych doświadczeń, dobrych i uczciwych ludzi na drodze, pomyślności losu.
Pamiętaj, że nie jesteś sam/sama i masz prawo prosić o pomoc.
Bądź uważny na innych, tak tworzą się przyjaźnie.
#Trzymajmy się Razem-pedagodzy