Zawód piekarza to zajęcie rzadkie i trudne. Wiedza o zawodzie, jego tajniki – przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Mało kto zna historię piekarnictwa i arcyciekawe fakty z historii chleba. W Rzymie za czasów cesarza Augusta istniało pół tysiąca piekarń, a w starożytnej Grecji znano 50 gatunków pieczywa. Piekarze mają także swój żargon, który dla współczesnych brzmi jak obcy język: forszub to pierwszy rzut do pieca, szlaka to narzędzie do wyjmowania bułek z pieca, ferkowanie – to układanie chleba w piecu, a ręgulec to po prostu wałek.
We wtorek 19 października 2021 r. klasa 8H wraz z wychowawcą p. Magdaleną Ścisłowską oraz nauczycielką języka polskiego Anetą Czubalą przejęła stery w piekarni. Na warsztatach „U piekarzy” dużo dowiedzieliśmy się o pieczeniu chleba i zawodzie piekarza. Prowadzący zajęcia pan Mateusz wprowadził nas w tajniki wiedzy piekarniczej. Między innymi dowiedzieliśmy się, dlaczego w mące jest popiół, skąd się biorą dziurki w chlebie, czym jest werkowanie i garowanie, do czego potrzebny jest błonnik. Poznaliśmy typy mąki, budowę ziarna, skład kwasu, który wszyscy nazywamy zakwasem.
Najwięcej frajdy było w części praktycznej warsztatów. Pracowaliśmy przy bajcie, dzieliliśmy ciasto na kęsy. Następnie wyrabialiśmy ciasto chlebowe, werkowaliśmy i lęgowaliśmy podzielone kęsy oraz układaliśmy je w foremce. W oczekiwaniu na chleb zwiedziliśmy piekarnię. Znajduje się tam ceramiczny piec z 1944 r., w którym jednorazowo można upiec 115 chlebów. W oczekiwaniu aż upiecze się chleb sprawdzaliśmy na czym polega praca deseranta i czy wyciskanie jopków jest łatwe. Pani cukiernik Nela zaangażowała nas do dekorowania kruchych babeczek. Każdy, posługując się rękawem cukierniczym i tylkami, zdobił ciasteczko dżemem i dekorował według uznania. Potem była degustacja deseru. Gdy upieczony chleb znalazł się na stole, zapakowaliśmy go w papierowe torebki i udaliśmy się spacerkiem przez Park Kasprowicza do Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym podziwiać mogliśmy historię szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej.